Vydáno: 10. 11. 2022
Z médií

Několik badatelek Sociologického ústavu AV ČR bylo v nedávné době hostkami rozhlasových či webových podcastů. Poslechněte si je nyní.

Ilustrace: Pixabay.com

Antropoložka Marie Heřmanová se pro Seznam Zprávy věnovala souvislostem nedávného útoku v Bratislavě, při kterém mladý útočník zavraždil dva lidi a dalšího postřelil. Podle ní jde o ukázku situace, kdy se nenávist snadno přelije z online do offline prostředí. „Ten člověk prošel procesem, který měl spoustu různých fází a vstupovalo do toho mnoho různých faktorů,“ říká Heřmanová. Podle ní roli může hrát rodina, knihy, učitelé ve škole nebo také debaty v hospodách. „Lidé, kteří produkují konspirační teotie, míří na skupinu, která může být zranitelná,“ konstatuje antropoložka.

Socioložka Blanka Nyklová spolu se socioložkou Lucií Jarkovskou v podcastu Hranice násilí Radia Wave mluví o společenském kontextu a příčinách sexuálního násilí.

Nová podcastová série Krása, taktéž na Radiu Wave, přivítala socioložku Danu Hamplovou, která zde hovořila o tom, proč klade společnost na vzhled žen větší důraz než na krásu mužů a na jaké bariéry ohledně vzhledu naráží v současnosti ženy a na jaké muži. „Už ve školách věnují učitelé více pozornosti hezkým dětem. A existují studie o tom, že matky reagují na plačící miminko rychleji, když má symetrický obličej. Máme určité podvědomé charakteristiky, které asi nezměníme. Nemyslím si, že bychom někdy dospěli do společnosti, ve které by vzhled nebyl vůbec důležitý,“ popisuje Hamplová.

Radio Wave jako zásobárna podcastů – dalším z těch, který přivítal badatelku ze Sociologického ústavu AV ČR, byl podcast Hergot!. V jednom z jeho říjnových vydání hovoří religionistka Andrea Beláňová o korejských misionářích působících v Česku. „Misionáři sem přicházejí velice nepřipraveni. Mají jen hrubé povědomí o tom, jakou má země historii nebo jak je na tom s náboženstvím. Po několika letech jsou překvapeni, kam to vlastně přišli,“ říká Beláňová.

Sdílejte tuto stránku