Vydáno: 23. 6. 2023
Z médií

Ekonomka Kamila Fialová v nedávné době poskytla několik komentářů médiím k tématu spoření. Navázala tím na výstupy z výzkumu, který vznikl ve spolupráci s Českou spořitelnou.

Kamila Fialová / ČT

Téma dopodrobna zpracoval magazín Forbes, věnovaly se mu Seznam Zprávy nebo Česká televize. Ta rovněž oslovila Kamilu Fialovou v kontextu takzvaného úsporného balíčku, kterým vláda hodlá konsolidovat veřejné finance. Podle Fialové budou jeho dopady diferencované. Ačkoliv zasáhnou všechny domácnosti, více zasáhnou zaměstnance. „I zde bude samozřejmě záviset na konkrétní situaci té které domácnosti, jestli třeba využívá slevu na školkovné, na manželku, zda jsou ti členové domácnosti třeba zaměstnaní ve státní správě, kde se tedy očekává omezený růst platu,“ vysvětluje Fialová.

Zároveň je třeba podle ekonomky brát v potaz, že narůstá počet domácností, které mají potíže vyjít se svými příjmy, musí sahat do svých úspor nebo si půjčovat. Asi čtvrtina domácností není schopná žádných úspor. Už z toho důvodu Fialová postrádá lepší komunikaci vládních návrhů, více analýz a reálných dat. To může zvyšovat nespokojenost veřejnosti. „Když mluvíme o růstu nespokojených hlasů, tak nejde jen o to, že se na lidech šetří, ale myslím si, že opatření jsou často cílená tak, že lidi hodně zatěžují, například zavedené nemocenské pojištění. Zároveň poměrně málo zatěžují bohatší části populace, které bychom si v současném stavu v podstatě mohli dovolit více zdanit a více žádat určitou progresi v daňovém systému,“ upozorňuje Fialová na rozevírání pomyslných nůžek ve společnosti.

Podle ní v takové situaci hrozí, že nebude-li vláda naslouchat nespokojeným hlasům a nezačne více zohledňovat zájmy těch, kteří jsou na tom dnes opravdu špatně, projeví se to ve výsledku dalších voleb v podobě příklonu voličů a voliček k populistickým stranám.

Celý rozhovor je dostupný online (čas videa 1:02:38).

Sdílejte tuto stránku
Související publikace: