Workshopy
20. 5. 2023
10:00-18:00, areál ústavů AV ČR Jilská/Husova (vstup branou od Perštýna)

Sociologický ústav AV ČR se společně s Filosofickým ústavem AV ČR a Ústavem dějin umění AV ČR již počtvrté zapojí do populárního festivalu architektury Open House Praha, a to opět zpřístupněním části areálu Jilská/Husova, který představí pracovnice a pracovníci ústavů v rámci komentovaných prohlídek.

Open House Praha 2022

Pivovar v domě U Sladkých, barokní pivovar, bistro U Dominikána, „pozdní Brusel“, Ema Destinová, májovci, viselec, barokní altánek, silná veverková polévka U Vocelků... to jsou jen některé fragmenty z historie areálu Jilská/Husova, kde se dnes nachází tři ústavy Akademi věd ČR, včetně Sociologického ústavu AV ČR.

Budovy mají bohatou historii, která sahá až do 13. století. Celý areál vznikl spojením několika budov v 17. století. Část z nich bylo například po několik století ve vlastnictví svatojilské farnosti. Ta je však v polovině 19. století prodala rodině Vocelkových, která budovy zbourala a postavila nové, tentokrát ve stylu pozdního klasicismu. Více o historii budov ústavů se můžete dozvědět na festivalu Open House Praha. Během sobotního dne (v letošním roce se v neděli bohužel nezapojíme) zde budou probíhat komentované prohlídky, při kterých pracovníci a pracovnice zmíněných ústavů přiblíží zajímavou historii těchto památkově chráněných budov a ústavů AV ČR, které se v nich nachází. Součástí akce bude i výstava historických fotografií srovnávající stav areálu ústavů před jeho rekonstrukcí v 60. letech se stavem současným.

Ve 14:00 proběhne speciální komentovaná prohlídka s historikem umění a architektury Daliborem Prixem. V rámci doprovodného programu bude na dvoře areálu zpřístupněna panelová výstava Proměny venkovské architektury, od 13:00 také představení praktického projektu Alchymie vůní.

Více informací na webu festivalu www.openhousepraha.cz, nebo si stáhněte program prohlídky.

Sdílejte tuto stránku