Workshopy
21. 5. 2022
10:00-18:00, areál ústavů AV ČR Jilská/Husova (vstup branou od Perštýna)

Sociologický ústav AV ČR se společně s Filosofickým ústavem AV ČR a Ústavem dějin umění AV ČR již druhým rokem zapojí do populárního festivalu architektury Open House Praha, a to zpřístupněním části areálu Jilská/Husova.

Open House Praha 2022

Pivovar v domě U Sladkých, barokní pivovar, bistro U Dominikána, „pozdní Brusel“, Ema Destinová, májovci, viselec, barokní altánek, silná veverková polévka U Vocelků... to jsou jen některé fragmenty z historie areálu Jilská/Husova, kde se dnes nachází tři ústavy Akademi věd ČR, včetně Sociologického ústavu AV ČR.

Budovy mají bohatou historii, která sahá až do 13. století. Celý areál vznikl spojením několika budov v 17. století. Část z nich bylo například po několik století ve vlastnictví svatojilské farnosti. Ta je však v polovině 19. století prodala rodině Vocelkových, která budovy zbourala a postavila nové, tentokrát ve stylu pozdního klasicismu. Více o historii budov ústavů se můžete dozvědět na festivalu Open House Praha. Během sobotního dne (v letošním roce se v neděli bohužel nezapojíme) zde budou probíhat komentované prohlídky, při kterých pracovníci a pracovnice zmíněných ústavů přiblíží zajímavou historii těchto památkově chráněných budov a ústavů AV ČR, které se v nich nachází. Součástí akce bude i výstava historických fotografií srovnávající stav areálu ústavů před jeho rekonstrukcí v 60. letech se stavem současným.

Během minulých ročníků festivalu se komentovaných prohlídek areálu ústavů zúčastnilo více než 700 návštěvníků, na výstavy fotografií na dvoře se jich ale přišlo podívat dohromady mnohem více.

Více informací na webu festivalu www.openhousepraha.cz.

Sdílejte tuto stránku

Připojené soubory