Vydáno: 31. 1. 2013
Tiskové zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA

Praha 31. 1. 2013 - Veřejný ochránce práv JUDr. Pavel Varvařovský konstatoval na základě podnětu Národního kontaktního centra – ženy a věda Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., že se Grantová agentura České republiky dopouští nepřímé diskriminace na základě pohlaví, a vyzval ji k nápravě situace. Současná pravidla poskytování postdoktorských grantů neumožňují v případě těhotenství a rodičovství odložit řešení grantu a komplikují jeho přerušení. Jsou tak znevýhodněni ti, kteří kromě vědeckých povinností plnohodnotně plní i povinnosti rodičovské, zejména ženy.

 

Postdoktorský grant GA ČR je možné udělit konkrétní osobě pouze jednou. Pokud vědkyně, která požádá o postdoktorský grant, v období od podání grantové přihlášky do obdržení rozhodnutí o udělení grantu otěhotní a grant se rozhodne vrátit, nemá již další možnost se o tuto podporu znovu ucházet. Úspěšná žadatelka se tak ocitá v situaci, kdy je nucena si vybrat mezi grantem, nebo rodičovstvím. Až do loňského roku neexistovala jasná možnost žádat o přerušení postdoktorského grantu v průběhu jeho řešení. Od roku 2012 GA ČR zavedla možnost žádat o přerušení, avšak jen k 1. 1. a 1. 7. daného roku. O žádosti rozhoduje vedení GA ČR, neexistují žádná pravidla a kritéria, která by tuto proceduru ošetřovala.

 

Ve své zprávě o zjištění diskriminace veřejný ochránce práv kritizuje:

 

  1. Nemožnost odložit řešení grantu v případě těhotenství.
  2. Stanovení fixních termínů (1. 1. a 1. 7. daného roku) pro podání žádosti o přerušení grantu, které vede ke krácení žen na peněžité pomoci v mateřství.
  3. Stanovení informační povinnosti zaměstnavatelů řešitelů/ek grantů, která je v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů a Listinou základních práv a svobod.
  4. Nemožnost přerušit grant na dobu kratší či delší než jeden rok, což je v rozporu se systémem mateřské a rodičovské dovolené v ČR.
  5. Neexistenci jakýchkoliv předem zjistitelných a dohledatelných transparentních kritérií.

 

Veřejný ochránce práv též Grantové agentuře ČR doporučil zvážit přijetí pozitivních opatření podporujících vyrovnané zastoupení žen a mužů v jejích hodnotících panelech a vědeckých komisích.

 

Marcela Linková, koordinátorka NKC–ŽV, vítá rozhodnutí veřejného ochránce práv. „Pevně věřím, že se Grantová agentura České republiky bude nálezem ombudsmana seriózně zabývat. Ombudsman ve svém nálezu identifikuje konkrétní problémy a sporná pravidla, která by Grantová agentura ČR měla změnit. Doufám, že konečně bude nastolen takový stav, kdy konkrétní badatelky nebudou nuceny dělat rozhodnutí, zda věda, či dítě.“

 

NKC–ŽV na podezření na nepřímou diskriminaci upozorňovalo GA ČR opakovaně od roku 2009. Podrobnosti a veškeré dokumenty najdete na stránkách: http://www.zenyaveda.cz/menime-vedu/rodicovstvi-a-granty/.

 

Kontakt:

Marcela Linková, koordinátorka NKC – ženy a věda Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i.

E-mail: marcela.linkova@soc.cas.cz

Mobil: 604 239 802

Sdílejte tuto stránku