Vydáno: 28. 3. 2019
Z médií

Sociolog a mediální analytik Zděněk Sloboda byl hostem ve studiu Seznam Zprávy, kde hovořil k tématu manželství homosexuálních párů.

Sloboda v úvodu rozhovoru zmiňuje, že současné debaty ohledně manželství homosexuálních párů budí tolik pozornosti a emocí z důvodu setrvačnosti společnosti. „Obzvlášť u věcí, které vypadají na první pohled jako přirozené, dané, se změny dosahuje těžko," uvádí a za příklad jmenuje rovnoprávnost mezi muži a ženami, které nebylo plně dosaženo ani po sto letech od dosažení volebního práva žen. Že tedy debaty o svazcích homosexuálů trvají přes 20 let není podle Slobody překvapením.

Sloboda zmiňuje rozpor v české společnosti, kdy na jedné straně stojí určitá skupina těch, kteří se identifikují s hodnotami rodiny a říkají, že manželství je to, co by z nich udělalo plnohodnotné občany, a naproti tomu existuje velké množství nesezdaných heterosexuálních párů, obecně relativně nízká míra sňatečnosti – přestože v současnosti roste – a s tím spojené i relativně velké množství dětí narozených mimo manželství. Už z toho důvodu Sloboda vnímá snahy stejnopohlavních párů pozitivně. Častý argument zmiňující ohrožení tradiční rodiny podle něj neobstojí a vytváří zbytečně polaritu, manželství je totiž velice rozmanité. „Každý člověk prožívá a žije tak trochu jiné manželství, nebo rodinný, partnerský stav. Proto je vlastně otázkou při té rozmanitosti manželských, rodičovských a partnerských modelů, proč je vlastně určitá skupina lidí apriorně vyčleněna. Je to dané spíše historicky," dodává.

Podobně, jako bylo v minulosti manželství např. jen pro lidi bílé barvy pleti, se historicky vytvořila potřeba nukleární rodiny, tedy model rodiny, jaký dnes dominuje. Podle Slobody se však významně změnila situace a od 70. let existuje poměrně silný lidskoprávní diskurs, který se snaží daleko méně klasifikovat lidi apriorně podle určitých charakteristik. „Je logické, že skupina lidí, která dřív byla v privilegované pozici, ve chvíli, kdy má pocit, že zde objevuje jiná skupina, která byla dříve marginalizovaná a nyní prosazuje nějaké zlepšení svých práv, se cítí být ohrožena a vytváří pocit strachu. Z toho důvodu můžeme sledovat určitou retradicionalizaci společnosti, nebo alespoň určitou snahu některých lidí tomu bránit."

Pokud podle Slobody usilujeme o to, že nechceme někoho diskriminovat apriorně na základě jakékoliv jinakosti, a máme pocit, že vztahy párů stejného pohlaví nejsou problematické a škodlivé, tak by nám nemělo připadat škodlivé, aby vstupovali do stejných svazků, jako různopohlavní páry. „Ti, kteří si tohle nemyslí, tak samozřejmě plédují za zachování dvojího metru."

Celý rozhovor je dostupný na serveru Seznam Zprávy.

Sociolog Zdeněk Sloboda je členem sdružení PROUD (platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu).

Související:

Sdílejte tuto stránku