Okolnosti zakládání rodiny v České republice se v posledních pětadvaceti letech výrazně proměnily. Méně lidí uzavírá manželství, a pokud ano, tak ve vyšším věku. Nesezdané soužití se stává stále častěji prostředím, ve kterém jsou vychovávány děti. Manželství již nepředstavuje jedinou společensky přijímanou formu partnerského soužití. Postoje k nesezdanému soužití, manželství a představy o časování vstupu do manželství se rozrůzňují a rozvolňuje se následnost vstupu do manželství a do rodičovství.
In the Czech Republic, the context for starting a family has changed dramatically since the fall of communism in late 1989. Fewer Czechs are getting married, and if they do, they do so at a later age. Cohabitation has become a long-term household arrangement in which children are raised. Today, marriage is not the only socially acceptable form of a shared life among Czech couples. In addition, views about cohabitation, marriage and when is the right time for marriage had become more variable.
Chapter in monograph
Klímová Chaloupková. 2015. „Jak se mění představy o rodičovství a manželství? .“ p. 273-277 in Lyons, P.; Kindlerová, R. (eds.). 47 odstínů české společnosti. Praha: Sociologický ústav AV ČR. ISBN 978-80-7330-280. DOI http://hdl.handle.net/11104/0263027 .
Part of publication:
Authors:
Department:
Topics:
value orientations
family
Project:
Newsletter
Facebook
Twitter
Tweets by SociologickyNewsletter