Vydáno: 3. 7. 2009
Ostatní

Od 8. června do 8. července 2009 probíhá v České republice výzkumné šetření ESS Round 4 z mezinárodního programu European Social Survey. Výzkum provádějí Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., a Factum Invenio. Dotázáno bude 2000 respondentů ve věku od 15 let, kteří budou vybráni pravděpodobnostní metodou.

Od 8. 6. do 8. 7. 2009 probíhá v České republice výzkumné šetření ESS Round 4 z mezinárodního programu European Social Survey (ESS). ESS patří mezi přední výzkumné projekty Evropského výzkumného prostoru (ERA) a je zařazen mezi významné panevropské Výzkumné infrastruktury (ESFRI). V roce 2005 získal jako první projekt v oblasti sociálních a humanitních věd Descartesovu cenu udělovanou Evropskou komisí.

Šetření ESS probíhají každé dva roky a opakovaně sledují řadu témat, která jsou v centru zájmu sociálních vědců, ale i státní správy a médií. Respondenti jsou dotazováni na postoje k demokracii (spokojenost s demokracií, legitimita demokracie, důvěra v instituce, politická orientace, …), zapojení se do politiky (zájem o politiku, politická participace, volební chování, …), sociální a politické orientace (individualizace, viktimizace, postmaterialismus, …), využívání médií a komunikace (čtení novin a časopisů, sledování TV, poslech rádia, užívání internetu, …), sociálně politické identity (národní identita, etnocentrismus, xenofobie, patriotismus, …) a řadu jiných témat. Samozřejmostí je zjišťování socio-demografických a socio-strukturálních charakteristik dotázaných a jejich domácností. Tato témata pokrývají dvě třetiny tematického obsahu a zůstávají v každé vlně stabilní (core module).

Jedna třetina témat je v každém kole proměnlivá (rotating modules). ESS Round I (2002) poskytlo prostor tématů Občanství, občanská angažovanost a demokracie a Imigrace. ESS Round 2 (2004) bylo věnováno tématům Ekonomická morálka, Vyhledávání zdravotní péče, Rodina, práce a blahobyt. ESS Round 3 (2006) zkoumalo Osobní a sociální blahobyt: vytváření indikátorů pro prosperující Evropu a Časování života: organizace životní dráhy v Evropě. Současný ESS Round 4 je věnován tématům Zkušenosti a vyjádření ageismu (diskriminace na základě věku) a Postoje k sociálnímu zabezpečení v měnící se Evropě.

Výzkum je prováděn ve 31 zemích Evropy – v Belgii, Bulharsku, ČR, Dánsku, Estonsku, Finsku, Francii, Irsku, Islandu, Izraeli, Kypru, Litvě, Lotyšsku, Německu, Nizozemsku, Norsku, Maďarsku, Polsku, Portugalsku, Rakousku, Rumunsku, Rusku, Řecku, Slovensku, Slovinsku, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku, Spojeném Království, Turecku a Ukrajině. V České republice výzkum připravili Sociologický ústav Akademie věd ČR a výzkumná agentura Factum Invenio. Českou národní koordinátorkou je Klára Plecitá.

ESS splňuje výjimečně vysoké metodologické standardy v oblasti sociálně-vědních kvantitativních šetření. Je zkoumána populace od 15 let výše a výběr zhruba 2000 respondentů je striktně pravděpodobností. Anonymizovaná data ze všech kol ESS archivuje norský datový archiv NSD (Norwegian Social Science Data Services), kde jsou dostupná on-line.

Základní mezinárodní výsledky z ESS Round 1 – 3 k jsou nahlédnutí v ESS Findings Booklet.

Stati publikované v Sociologickém časopise/Czech Sociological Review k nahlédnutí zde.

 

Sdílejte tuto stránku