Vydáno: 16. 3. 2022
Z médií

Sociální antropoložka Lucie Trlifajová v deníku Právo hovořila o rostoucích cenách energií a služeb. Věnovala se zejména jejich dopadu na domácnosti s nízkými příjmy.

Autor ilustrace: Aleš Pavlíček

Ceny nejen zboží vzrostly během února o více než 11 procent. To Lucie Trlifajová považuje za poměrně zásadní problém. V rozhovoru vysvětluje, že již na začátku loňského roku zhruba pětina českých domácností nezvládala placení nečekaných výdajů. Minimálně tento počet má tedy v aktuální situaci problém. Dodává, že přibližně u 350 000 domácností se navíc přes 40 % příjmu využívá právě na náklady spojené s domácností. „Velmi ohroženou supinou jsou pak lidé v inslvenci a exekuci,“ říká Trlifajová, mají totiž velmi omezené možnosti na zvýšení svých příjmů.

Dále zmiňuje strategie, jejichž prostřednictvím se postižené domácnosti se situací vyrovnávají. „Patří tam hledání dalšího zaměstnání či práce přesčas se všemi negativními důsledky, které to má na jejich rodinný život, psychiku či zdraví,“ tvrdí antropoložka. Další možností je omezení výdajů na úkor například kvality jídla či péče o zdraví, nebo také půjčky.  „V lednu vzrostl počet nově zahájených exekucí ve srovnání se situací před půl rokem téměř o 40 procent,“ dodává a vysvětluje, že zatímco míra zadlužení roste, míra čerpání sociálních dávek na bydlení pozvolna klesá. Odhaduje, že růst cen energií ohrožuje zhruba 20 – 30 % domácností.

Sdílejte tuto stránku