Vydáno: 27. 11. 2023
Z médií

Martin Lux, vedoucí oddělení Socioekonomie bydlení, poskytl rozhovor pro server Seznam Zprávy a pro Týdeník Respekt. V obou se věnuje vztahům Čechů a Češek k bydlení, konkrétně jeho formám. Došlo ale také na jiná témata.

Ilustrace: Bing.com / DALL-E

Podle Martina Luxe je nutné formálně zlepšovat vztah mezi nájemníkem a pronajímatelem, protože vyrovnanější bytový systém, kde jsou nájem a vlastnické bydlení vnímány jako srovnatelné možnosti pro bydlení na život, vede k menším turbulencím na trhu bydlení. Zároveň platí, že stále větší skupina lidí, kteří si vlastní bydlení nemůžou dovolit se zbaví zbytečné frustrace z toho, že musí strávit život v nájmu.

„Vlastnické bydlení fungovalo jako určitý symbol osobního úspěchu, schopnosti se o sebe a svou rodinu postarat, dát jí jistotu. Jenže pořídit si vlastní bydlení je dnes mnohem méně o vlastních schopnostech, ale spíše o tom, jak štědré rodiče či prarodiče člověk má. Bez finanční výpomoci rodiny na něj při dnešních cenách a sazbách dosáhne maximálně třetina mladých domácností. Nůžky majetkových nerovností se tak rychle otevírají, a pokud nájem zůstane stejně nejistý jako dnes, ve společnosti to dříve či později vyvolá var,“ opakuje Lux poznatky z jeho dřívějších výzkumů. Vyrovnanější trh s bydlením, co do svébytného fungování jeho různých forem, také představuje větší svobodu volby.

Současné ceny bytů považuje socioekonom za nadnodnocené, takže podle něj můžeme mluvit o cenové bublině. Zároveň se však nenacházíme v ekonomické recesi, abychom mohli očekávat, že v dohledné době dojde k poklesu těchto cen. „Vysoké úrokové sazby spolu s cenovou bublinou snižují dostupnost vlastního bydlení pro mladé lidi, kteří se nemohou spolehnout na finanční výpomoc od své rodiny - s výjimkou asi 30 % mladých domácností s nejvyššími příjmy, kteří takovou pomoc nepotřebují. Nemáte-li v rodině někoho, kdo vám pomůže, a nepatříte-li do té třetiny mladých s nejvyššími příjmy, je téměř jisté, že zůstanete v nájmu. U singlů, kterých je stále více, je to prakticky jistota,“ vysvětluje Lux. Vzhledem k současné situaci, kdy je naše země orientovaná na vlastní bydlení a nemá přiliš elastickou nabídku bytů, se však dá očekávat, že jednou zase ceny českých bytů zamíří dolů. „A to i mnohem výrazněji, než činil jejich pokles za poslední rok a půl, a pravděpodobně i výrazněji, než poklesly ceny při krizi v letech 2008 až 2011,“ dodává.

Aby bylo možné vytvořit v nájemním bytě dlouhodobý domov, je třeba, aby nájemníci měli jistotu, že o bydlení nepřijdou kvůli krátkodobé smlouvě. Zároveň je však podle Luxe třeba nabídnout pronajímatelům jistotu, že v případě oprávněné výpovědi proběhne exekuce do několika týdnů, nikoliv že bude trvat několik měsíců. Lux v rozhovoru hovoří o lepším nastavení legislativy, zmiňuje ale také platformu NájemPlus, kterou před časem představili právě výzkumníci a výzkumnice Sociologického ústavu AV ČR. „Na této platformě se snažíme sdružovat pronajímatele, kteří jsou ochotni na sebe dobrovolně přijmout závazek dodržovat určitý etický kodex – a tak na druhou stranu mohou také od svých nájemníků požadovat více, než je obvyklé, například dodržování určitého etického kodexu. Jinými slovy, snažíme se umožnit dlouhodobější smluvní vztah i bez změny legislativy,“ popisuje badatel.

Celý rozhovor je dostupný online na serveru Seznam Zprávy. Přečíst si můžete také osobněji laděný rozhovor s Martinem Luxem v Týdeníku Respekt „Češi pořád chtějí mít svůj hrad“.

Sdílejte tuto stránku