Vydáno: 12. 11. 2020
Z médií

V uplynulých týdnech se v médiích objevila jména řady pracovníků a pracovnic Sociologického ústavu AV ČR. Přinášíme výběr ze zpráv a komentářů.

Ilustrace: Pixabay.com
  • Město Plzeň si nechá zpracovat studii, jak řešit bezdomovectví, napsaly Seznam Zprávy. Mimo jiné na ní bude pracovat také sociální antropolog Petr Vašát, kterému v příštích měsících vyjde v nakladatelství Academia kniha Na jedné lodi. Globalizace a bezdomovectví v českém městě. Chystaný výzkum má být podkladem pro vznik jednotné koncepce pro řešení bezdomovectví, jejímž cílem je navrhnout efektivní, pro veřejnost přijatelná a pozitivně vnímaná opatření.
  • Socioložka Lucie Trlifajová byla hostkou podcastu Kolaps online deníku Alarm. Na koho podle ní dopadají nejvíce protiepidemická opatření a jak hodnotit postup české vlády? „Podle aktuálních dat tam spadají dvě typově trochu odlišné skupiny. Za prvé jsou to podnikatelé, živnostníci, co měli smlouvy o dílo a nějaké dohody a tak nějak se to kombinovalo. Vnímali se spíš jako střední třída – pracovníci v kultuře, průvodci, překladatelé, zábavní průmysl, reklama, film. To je jeden segment. A pak je druhý segment, a to jsou pracovníci v restauracích, kavárnách, pohostinství, hotelech, kde už to ale nemusí být nutně lidé, kteří se vnímají jako střední třída. Často jsou to lidé, kteří mají nízké příjmy, mají třeba exekuce, taktak vycházejí, ale v posledních cca sedmi letech neměli problém najít si práci. Nejsou to klienti sociálních služeb, ale pohybují se těsně nad hranicí chudoby,“ vysvětluje Trlifajová. Celý podcast s rozsáhlým rozhovorem je k dispozici online.
  • Další vyčerpávající rozhovor poskytl sociolog Marek Skovajsa pro server Flowee. Ve článku Umění nekapitulovalo, snaží se nám teď naopak dodat sílu najdeme zajímavé pojednání o (nejen sociologickém) fenoménu kultury a umění. „Rád bych věřil, že po překonání tak těžké zkoušky, jako je koronavirová pandemie, přijde něco jako kolektivní euforie spojená s nebývalou společenskou kreativitou a velkorysostí. Ale sázet na to nebudu,“ reaguje například Skovajsa na dotaz, za jak dlouho se ze současné zdravotní a kulturní a společenské krize otřepeme.
  • Aktuálně.cz oslovilo sociologa a politologa Ondřeje Císaře k tématu (ne)nošení roušek a důvěry vládě. Podle něj mohou tyto jevy souviset, nejedná se však o jednoduchý příčinný vztah. „U spousty lidí to určitě bude mít i jiné rozměry než úzce politické. Někteří na to prostě kašlou, stejně jako kašlou třeba na dopravní předpisy a další věci, protože se mohou cítit odcizení od této společnosti," vysvětluje Císař, který byl také v nedávné době hostem České televize v pořadu 168 hodin. V reportáži Krize důvěry komentoval důvěryhodnost současné vlády v důsledku nepřehledného zavádění protiepidemických opatření.
  • Důvěru v nového ministra zdravotnictví Jana Blatného pro Hospodářeské noviny (placený přístup) komentovali Jan Červenka z CVVM a Jiří Šafr z oddělení Lokálních a regionálních studií, a to v souvislosti s podpisem Blatného u petice spolku Milion chvilek pro demokracii. Oba sociologové se shodují, že tato kauza nebude mít významnější dopad na důvěru ze strany věřejnosti, spíše v tomto ohledu nyní půjde o to, jak Blatný zvládne současnou krizovou situaci.
  • Ještě před volami prezidenta Spojených států amerických poskytla České televizi rozhovor (čas videa 30:26) socioložka Paulína Tabery. Hovořila zde na téma předvolebních výzkumů.
  • Antropoložka Marie Heřmanová komentovala pro magazín Víkend (Hospodářské noviny) (placený přístup) fungování nejpopulárnější sociální sítě dneška – Instagramu. Podle ní je „tento zdánlivě svobodný prostor ve skutečnosti dobře vypracovaný algoritmus, který využívá data, která mu dáváme, aby nás k síti ještě více připoutal“. Postupným učením a sledováním toho, co se nám líbí, nabízí personalizovaný výběr obsahu, čímž má utužovat náš vkus a ještě více nás k sobě připoutávat. Podle Heřmanové je třeba přesvědčit společnost o tom, že sociální sítě nejsou jen dalším veřejným prostorem: „To soukromé firmy vytvořily tyto platformy tak, aby měnily naše chování ve svůj prospěch,“ upozorňuje.

 

Sdílejte tuto stránku