Vydáno: 12. 5. 2020
Z médií
Socioložka Alena Křížková, vedoucí oddělení Gender & sociologie byla hostkou rozhovoru pro DVTV, a to k tématu dopadů koronaviru na společnost.

Alena Křížková upozorňuje, že pandemie koronaviru dopadá negativně více na ženy. „Péče je fenomén, který odlišuje současnou krizi od těch předchozích. Péče se zviditelnila a zintenzivnila a dopadla především na ženy,“ vysvětluje Křížková a vedle péče připomíná také prekarizovaná odvětví pracovního trhu či nedostatečně placené profese, například ty ve zdravotnictví či sociálních službách, které jsou zpravidla častěji zastoupeny ženami.

Pokud vláda podle Křížkové nezavede opatření pro zmírnění nerovnoměrnosti sociálně-ekonomických dopadů, pocítí tyto dopady zejména ženy. Vzhledem k vyššímu zastoupení žen mezi rodiči samoživiteli může být současná situace pro některé domácnosti likvidační.  „U samoživitelek se už před touto situací ohrožení chudobou pohybovalo okolo 30 %, může tedy docházet i ke ztrátě bydlení, což může mít fatální dopady na děti,“ upozorňuje Křížková. 

Aby byla zmírňující opatření účinná, zmiňuje Křížková tři základní principy: Opatření by měla být rychlá jasná. „Spousta žen, které byly na prekérních smlouvách, vypadly ze systému, protože než pomoc naběhla, tak podnikání ukončily, což byl velice racionální krok. Rozhodování o opatřeních se také často mění a nejsou zatím podložena nějakou evidencí, “ popisuje problematiku Křížková a dodává, že by opatření měla také budit důvěru a zároveň by měla být patrná důvěra občanům ze strany státu. Více v záznamu rozhovoru, který je k dispozici níže online. 

Tématu dopadů opatření proti onemocnění COVID-19 jsme se věnovali v sérii tiskových zpráv:

Sdílejte tuto stránku