Vydáno: 27. 5. 2019
Z médií

Mladí lidé v Evropě opouštějí domácnost svých rodičů průměrně v 26 letech. Důvodů je pro to více, zejména finanční možnosti při hledání bydlení či zvyklosti jednotlivých národů.

Ilustrace: Pixabay.com

Mladí Češi a Češky jsou ve věci „vylétnutí z hnízda" nad unijním průměrem a k jejich osamostanění dochází nejčastěji kolem 25. roku, u žen je to přitom zpravidla o něco dříve než u mužů. Mužů starších 25 let je v Česku nyní 300 tisíc, zatímco žen 150 tisíc.

Drtivá většina lidí se snaží být vlastníky, někteří lidé si to nemohou dovolit, někteří pragmaticky zůstávají doma, protože jim to umožňuje více a rychleji šetřit," okomentoval pro Českou televizi některé z důvodů pro setrvání u rodičů do pozdějšího věku ředitel Sociologického ústavu AV ČR Tomáš Kostelecký.

Faktem však je, že faktorů existuje více. Mezi nimi je například vliv kultury daného národu, případně nastavení sociálního systému a bytová politika. Státy na severu Evropy tak mají hranici pro nejčastější odchod mladých lidí od rodičů ve strovnání s jižními státy velice nízko – například Švédové odchází z domova v průměru už v 18,5 letech, zatímco Chorvaté, Malťané či Italové v průměru až po třicítce.

K otázkám dostupnosti bydlení odkazuje také krátký rozhovor našeho sociologa Tomáše Samce pro Český rozhlas Radiožurnál. Ten staví na nedávném průzkumu agentury STEM/MARK pro realitní společnost Residomo, podle kterého zhruba třetina mladých lidí od 8 do 30 let zůtává bydlet u rodičů, a to právě zejména finančních důvodů. Podle Samce nejsou výsledky průzkumu nejsou překvapivé, protože ceny bydlení významně v posledních dvou letech rostly, což vedlo k menší dostupnosti bydlení. Zároveň ale upozorňuje na možný budoucí vývoj, který by mohl stejně jako v některých jiných zemích znamenat změnu trajektorií mladých lidí. Zatímco doposud se od rodičů k vlastnímu bydlení dostávali např. přes spolubydlení při vysoké škole, nyní může začít častěji docházet k tomu, že se po čase mladí lidé budou vracet zpět k rodičům a jejich situace bude celkově komplikovanější. Samec rovněž doplňuje, že z předchozích výzkumů, které spolu s dalšími výzkumníky realizoval, vyplynulo, že nejdůležitějším impulzem pro hledání nového bydlení je založení vlastní rodiny. V případě, že se bude dostupnost bydlení nadále zhoršovat, může dojít k tomu, že mladí lidé budou častěji zvažovat, zda rodinu vůbec založit. Podle Samce je totiž třeba zároveň brát v potaz, že nájemní bydlení není v Česku doposud vnímáno jako dostatečně stabilní a finančně výhodné.

Zdroje:

Sdílejte tuto stránku