Vydáno: 8. 2. 2022
Z médií

V pořadu 90’ ČT24 vystoupil sociolog Tomáš Hoření Samec z oddělení Socioekonomie bydlení, kde komentoval situaci ohledně bydlení v Česku. Mluvil například trendech v bydlení, obavách a nadějích mladých lidí, a to zejména ve velkých městech.

Tomáš Hoření Samec

Dosáhnout na vlastní bydlení s průměrnou mzdou je pro dnešní mladou generaci mnohdy bez jiné finanční podpory nemožné. Volí proto často nájemní bydlení, které však v jejich očích není příliš výhodné. „Nájemní bydlení pro ně znázorňuje jakousi ztrátu finančních prostředků, tedy i nejistotu,” říká Tomáš Hoření Samec a doplňuje: Zájem o vlastní bydlení stále je. Nicméně mladí lidé si uvědomují, že dosáhnout na něj je stále těžší.” Nezbývá jim tedy nic jiného než zvážit jiný způsob bydlení, požádat o finanční podporu či hledat lépe ohodnocenou práci, což není jednoduché.

„Ideál je dům v zeleni, ale to je spíše takový sen. Ovšem pro řadu lidí se bydlení v paneláku jeví jako něco velmi praktického,” odpovídá na otázku, jaká je pro mladé Čechy a Češky nejuspokojivější varianta obydlí. Podle něj trendy vychází také zčásti z rodinné minulosti – podle zkušeností svých rodičů a jich samotných se potom mladí lidé přiklání k různým variantám. Vyhledávaným řešením je takové místo k bydlení, ze kterého mohou lidé dojíždět do metropole a mají z něj snadný přístup k přírodě, což se týká většinou rodin s dětmi.

A jaký mají Češi obecně vztah k nájemnímu bydlení? „Soukromé nájemní bydleni je vímáno střední třídou jako tranzice k vlastnickému bydlení. Podle našich respondentů je to vyhazování peněz z okna. Veřejné nájemní bydlení v obcích je naopak bráno jako jakási jistota,” popisuje Hoření Samec.

„Ve srovnání s hlavními městy zemí EU jsme na tom v rámci složitosti dosažení na vlastní bydlení vlastně skoro nejhůře,“ upozorňuje přitom Hoření Samec. Jednou z možností, jak z této situace ven, je podle něj tzv. participativní bydlení. „Obec poskytne pozemek, kde může vzniknout bytový dům, nebo se na koupi takové budovy jejich členové domluví. Reguluje se tím koupě nemovitostí jako investiční krok, takže v budovách opravdu někdo bydlí. Klíčová je tedy podpora veřejných institucí,” konstatuje Hoření Samec. Prostá investice do nemovitostí totiž postupně navyšuje jejich ceny a tím zvyšuje i obtížnost dosáhnout na vlastní bydlení.

Celý rozhovor je dostupný na stránkách iVysílání ČT.

Sdílejte tuto stránku