Semináře
21. 4. 2022
v 16.00, zasedací místnost 207, Jilská 1, Praha 1

Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., a katedra sociologie Institutu sociologických studií FSV UK si Vás dovolují pozvat na jarní cyklus Čtvrtečních sociologických seminářů.

V mnoha evropských zemích došlo v posledních letech v reakci na rostoucí finanční nedostupnost bydlení k opětovnému rozvoji takových jeho forem, které zahrnují participativní prvky. Z různých důvodů však tyto inovace Česko výrazně nezasáhly. Domníváme se, že jedním z důvodů může být terminologická a konceptuální nepřehlednost a nesrozumitelnost pojmů. S ohledem na to, že v českém kontextu neexistuje teoretické ukotvení forem bydlení, které akcentují prvky demokratické kontroly obyvatel a společného sdílení (právní formy, vlastnictví, financování, přípravy a správy projektů, prostoru a sociálních kontaktů, věcí a služeb), přicházíme s novou konceptualizací zahrnující tyto dimenze a zavádějící zastřešující pojem participativní bydlení. Příspěvek představuje přínos jak pro sociálně-vědní a historické disciplíny tematizující bydlení, tak také z hlediska praktického uchopení daného tématu. Poskytuje totiž rámec, jak o participativních formách bydlení mluvit a má tedy v tomto smyslu performativní potenciál. Uvede přehled zahraničních konceptualizací jako ilustraci terminologické bohatosti, a dále uvede historický kontext těchto forem bydlení na území dnešní České republiky. Tím vytvoří odrazový můstek pro navržení nové konceptualizace, pro níž navrhujeme nástroj (kompas), kterým můžeme sledovat důrazy na jednotlivé dimenze participace v bydlení. V diskuzi pak budou vytyčeny možnosti dalšího výzkumu především s ohledem na povahu diskurzu bydlení.

Václav Orcígr je doktorandem sociologie na Fakultě sociálních věd UK, působí v neziskové organizaci Arnika. Zabývá se výzkumem města a ideologické dominance, územním plánováním a krizí bydlení.

Tomáš Hoření Samec je pracovníkem Sociologického ústavu AV ČR, zabývá se výzkumem (ne)dostupnosti bydlení a formami poskytování bydlení, financializací bydlení a analýzou diskurzu v kontextu půjček a dluhů.

Petr Kubala je pracovníkem Sociologického ústavu AV ČR, věnuje se výzkumu bydlení mladých a hypotečního trhu, sociálním nerovnostem, sociologii času a etnografii.

Jan Malý Blažek je doktorandem a odborným pracovníkem na Katedře environmentálních studií FSS MUNI v Brně. Dlouhodobě se zabývá výzkumem participativního a environmentálně udržitelného bydlení a tématem klimatické změny.

Projekt Možnosti a limity sociálně a environmentálně udržitelného participativního bydlení č. SS03010221 je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu Prostředí pro život.

Seminář bude probíhat v češtině prezenčně v zasedací místnosti, není třeba se předem registrovat.

Sdílejte tuto stránku