Vydáno: 30. 1. 2023
Z médií

Prezidentské volby jsou za námi a nyní je čas pustit se do analýzy výsledků. Své komentáře médiím v tomto ohledu dnes poskytla socioložka Paulína Tabery a sociolog Matouš Pilnáček z Centra pro výzkum veřejného mínění.

Matouš Pilnáček a Paulína Tabery

„Zdá se, že voličská mobilizace nastala už před prvním kolem a nyní lidé nebyli demobilizováni a naopak došlo ještě k jejich malé mobilizaci. To je za takto krátký čas nezvyklé,“ přemítá Paulína Tabery v podcastu Vinohradská 12 Českého rozhlasu a srovnává situaci se senátními volbami, kde druhé kolo zpravidla zaznamenává nižší účast voličů a voliček u volebních uren. Když hodnotíme výsledky a volební výsledky obou kandidátů, je podle Tabery vhodnější namísto velikosti obce použít měřítko zahrnující dělení periferie–centrum, napojení na centrum a jeho dostupnost. I malá města se totiž mohou nacházet a často se nachází v odlišných kontextech: je rozdíl mezi malý městem nedaleko od Prahy a městem na pomezí krajů, kam je například nedostatečné spojení. „Jak je obec napojená na centrum souvisí s tím, jestli se vylidňuje, jakou má věkovou strukturu. S volbami souvisí nejen geografická poloha, ale také věk, životní úroveň či zajištění,“ vysvětluje socioložka.

Podle Tabery je volba, při které je třeba zvolit A nebo B, nutně rozdělující, nicméně i z výzkumů z minulých voleb je patrné, že vedle pevně rozhodnutých voličů existovali zejména v prvním kole také voliči, pro které volba nebyla natolik emotivní či „osudová“. Je potom rovněž otázkou, nakolik tento pocit ve společnosti přetrvá. „Není to tak, že přímo tato volba jako jediná výrazně rozděluje společnost. Každé volby jistým způsobem polarizují, zejména tím, jak se o nich mluví, jaké dostanou přívlastky,“ shrnuje Tabery a dodává, že po každé volbě se ukazuje, že je méně osudová, než se zdálo předtím. Zda bude společnost polarizovaná, podle ní určí mimo jiné také politici. „To, jakou rétoriku zvolí, takový určí standard. Nakolik budeme vulgární nebo útoční ve veřejném prostoru je dáno jen tím, jaké standardy si nastolíme,“ upozorňuje Tabery a připomíná, že stále větší roli přitom hraje vystupování na sociálních sítích. Celý díl podcastu Vinohradská 12 je dostupný online.

Paulína Tabery se objevila také ve speciálu pořadu Jak to vidí... na Českém rozhlasu Dvojce, kde debatovala s politologem Lubomírem Kopečkem a expertkou na PR Denisou Hejlovou. Zde hovořila například o tom, zda se dokáže Petr Pavel stát svorníkem rozdělené společnosti.

Matouš Pilnáček byl hostem v pořadu Rozstřel na serveru iDnes.cz. Podle něj nelze hovořit o tom, že by naše společnost byla naprosto rozpolcená. Zároveň polarizace, patrná z průběhu prezidentské volby, je podle něj založená spíše na emocích a nemusí se nutně propsat do delšího časového období. „Petr Pavel má šanci uklidnit emoce, úplně sjednocená společnost je však něco, co není žádoucí. Pokud bychom měli na všechno stejný názor, nikam se nepohneme,“ uvádí Pilnáček a obhajuje názorový střet jako žádoucí prvek demokratické společnosti. „Podstatné je, abychom se alespoň velká část společnosti shodla na základních hodnotách, na kterých už potom jde stavět ten názorový střet,“ upřesňuje sociolog. Podle něj má přitom nově zvolený prezident větší šanci ke sjednocování společnosti než jiní kandidáti, jak předznamenala jeho volební kampaň, akcentující hodnoty jako řád a důstojnost, stojící na pomezí znesvářených skupin obyvatel.

Celý rozhovor je rovněž k dispozici online.

Sdílejte tuto stránku