Published: 20. 1. 2021
Media
Antropoložka Marie Heřmanová se objevila v posledním dílu podcastu Českého rozhlasu Plus Vinohradská 12. Hovořila zde k tématu sociálních sítí a šíření konspiračních teorií.

Ilustrace: Pixabay.com

V událostech spjatých s americkými prezidentskými volbami zaujaly prominentní postavení zejména teze o „ukradených volbách“ či konspirační teorie QAnon, o které se začíná mluvit v roce 2017 na internetovém fóru 4chan. Na jádro těchto krajně pravicových konspirací se podle Marie Heřmanové postupně nabalují další příběhy a dezinformace, což do určité míry odpovídá prostředí zmíněného fóra, typického výskytem extrémních názorů. Zda se jedná o cílenou aktivitu jedné osoby, nebo skupiny osob, však není možné určit.

„Troufla bych si říct, že je podstatné, že samotný prezident Donald Trump občas použil některý hastag, nebo začal šířit a nebo retweetovat některé účty, které se podílely na šíření konspirace QAnon. Určitě tam byly nějaké známé osobnosti z okruhu prezidenta Trumpa, které se toho chytily. Je důležité říct, že ten hlavní krok do mainstreamu se odehrál na podzim s volabmi, kdy z voleb vzešlo několik zástupců v kongresu, kteří předtím otevřeně propagovali QAnon,“ vysvětluje Heřmanová a zdůrazňuje důležitost postupného putování konspirační teorie mediálním prostorem.

„To, co mají různá vysvětlení společná – a co můžeme prokázat při pohledu do historie –, že konspirační teorie jsou na vzestupu, když panuje velká nejistota a kdy zároveň existují různá možná vysvětlení. Příkladem mohou být události 11. září, které logicky vytvořily určitou nejistotu a žádaly si nějaké vysvětlení,“ doplňuje Heřmanová.

Proč mají dezinformace a konspirace tolik příznivců? Jak významnou roli na šíření dezinformací mají sociální sítě? Celý pořad je dostupný online.

Share this page