Published: 4. 12. 2020
Media

Ekonomka Kamila Fialová v listopadu v médiích komentovala téma mezd a práce z domova.

Ilustrace: Pixabay.com

Před několika dny publikoval Deník N Kamile Fialové článek věnovaný miniální mzdě. V textu Státem nařízená minimální mzda nemusí být špatný nástroj, ale nesmí se s ním zacházet tak jako u nás (placený přístup) rozebírá, jak u nás tento nástroj vlastně (ne)funguje a zda ho vůbec potřebujeme. „Případné negativní dopady minimální mzdy v Česku může do určité míry zvyšovat nesystematičnost a nepředvídatelnost jejího nastavení. V řadě zemí, včetně sousedního Slovenska, existuje jasné pravidlo pro každoroční úpravu minimální mzdy, a pokud nedojde k dohodě mezi sociálními partnery, vláda je povinna ji změnit dle vzorce daného zákonem. V Česku není nastavení výsledkem žádného známého a předem daného pravidla, ale politického rozhodnutí, které není často jasné ještě ani několik měsíců před jeho účinností. Firmy proto nemají možnost předvídat budoucí vývoj minimální a zaručených mezd a připravit se na něj,“ upozorňuje například Fialová na úskalí tuzemské politiky.

Ve článku Peníze pro všechny a zadarmo? Nepodmíněný příjem dělí ekonomy na dvě strany barikády v magazínu Forbes se Kamila Fialová věnuje tzv. základnímu nepodmíněnému příjmu, tedy situaci, při níž je každému dospělému člověku, bez ohledu na jeho situaci a příjem, vyplácena určitá částka. Podle Fialové je sice myšlenka základního nepodmíněného příjmu vznešená, problémy však mohou nastat při její praktické implementaci. „Osobně se nedomnívám, že by měla být v rámci Česka aktuálně zvažována jako jedna z forem státní pomoci obyvatelům zasaženým krizí,“ tvrdí.

Za zásadní problém celého konceptu přitom považuje jeho extrémní finanční nákladnost. „Pokud by měl být základní nepodmíněný příjem nastaven skutečně tak vysoko, aby pokryl základní potřeby obyvatel – a samozřejmě je otázkou, co všechno tyto základní potřeby představují –, pak by jeho zavedení stálo ročně řádově desítky procent hrubého domácího produktu,“ popisuje Fialová.

Článek Prodraží se lidem práce z domova? Deutsche Bank přišla s nápadem na její zdanění (rovněž v magazínu Forbes) rozebírá současný nárůst ve využívání tzv. homeoffice. Konkrétně se zabývá návrhem Deutsche Bank zdanit práci z domova, a to zejména z důvodu znevýhodnění těch, který kvůli povaze svého zaměstnání na tento způsob práce přejít nemohou. Ke kritice této myšlenky se připojuje také Fialová. „Ačkoliv obecně souhlasím s myšlenkou nutnosti redistribuce příjmů od skupin profitujících na ekonomickém vývoji směrem ke znevýhodněným skupinám, nejsem si jista tím, zda by zrovna zdanění práce z domova bylo ideálním řešením a zda je vůbec potřeba tyto lidi nějak penalizovat,“ říká. Navrhované zdanění práce z domova by podle ní přineslo ještě složitější daňový systém.  Z ekonomického přitom hlediska platí, že čím jednodušší systém, tím lepší. „Navíc v případě, že by se netýkalo OSVČ, představovalo by zdanění práce z domova další motivaci k obcházení daňového systému prostřednictvím švarcsystému,“ dodává Fialová.

O něco dříve také Fialová publikovala komentář pro iHned.cz, věnovaný krizi kultury v současné pandemické situaci.

Share this page