Published: 19. 8. 2019
Media

Politolog Jiří Krejčík, podílející se v současnosti na interdisciplinárním projektu „Globální konflikty a lokální souvislosti: kulturní a společenské výzvy“, byl hostem Studia ČT24, kde hovořil o vyostřené situaci v Kašmíru.

Ilustrace: Pixabay.com

Krejčík v rozhovoru vysvětluje historický kontext a popisuje současné poměry v indickém Kašmíru. Ten má s výjimkou obrany, komunikace a zahraničních věcí nezávislou vládu i vlastní ústavu a podobně jako některé státy na severovýchodě Indie si doposud mohl rozhodovat o tom, kdo je a kdo není jeho občanem. Zhruba dvě třetiny obyvatel Kašmíru jsou přitom muslimové, což do určité míry brání růstu hinduistické populace.

Důležitým regionálním hráčem je také Pákistán, který dlouhodobě usiluje o připojení Kašmíru ke svému území, a to přinejmenším prostřednictvím diplomatického nátlaku na mezinárodní společenství (např. Rady bezpečnosti OSN).

Poté, co indická vláda rozhodla o odebrání autonomie, dochází v Kašmíru k další eskalaci napětí. Podle Krejčíka jde z velké části o důsledek rostoucí podpory vládnoucí Indické lidové strany, která posílila v nedávných volbách. Ta dlouhodobě slibuje zrušení příslušného článku ústavy, jenž poskytuje Kašmíru autonomii, a plánuje jej rozdělit na dvě svazová teritoria.

Celý rozhovor s Jiřím Krejčíkem naleznete online na webu ČT24.

Share this page