Published: 2. 8. 2019
Media

Socioložka Dana Hamplová z oddělení Hodnotových orientací ve společnosti píše komentář pro deník Právo. Reaguje v něm na tvrzení odborníků, že zvýšení rodičovského příspěvku ani další případné příspěvky porodnost nezvýší a že je spíše třeba zvyšovat počet školek a jeslí.

V úvodu komentáře „Porodnost, školky a zjednodušené interpretace“ Hamplová uvádí příklady, proč je podle ní mylná argumentace prostřednictvím zvýšení porodnosti v Německu od roku 2006, kdy zde začala výstavba zařízení pro předškolní děti. Ve stejné době totiž rostla porodnost také v Česku, kde k žádné takto významné výstavbě nedošlo. „Protiargumentem, že další případné příspěvky porodnost nezvýší, může být Francie, která je z hlediska porodnosti dlouhodobě nejúspěšnější zemí v Evropě. Francouzská rodinná politika se cíleně zaměřuje na podporu rodin s třemi a více dětmi. Tyto rodiny mají nejen vyšší peněžitou podporu nebo daňové úlevy, ale mohou využívat celou škálu dalších výhod, od slevy na dopravu až po levnější vstupy na kulturní akce nebo příspěvky na dovolenou. A pro úplnost diskuse je třeba uvést, že Francie nepodporuje jen kolektivní předškolní zařízení, ale v posledních letech stále více dotuje i individuální péči o děti v rodině,“ píše Hamplová a upozorňuje, že je u návodů na rodinnou politiku třeba vždy zohlednit kulturní a hodnotové nastavení společnosti. V tomto případě například skutečnost, že „podle českých výzkumů české ženy – včetně vysokoškolaček – masově podporují to, aby děti do tří let zůstávaly v domácí péči“.

Hamplová zmiňuje také nedávnou publikaci Na vzdělání záleží, jíž je spoluautorkou a ve které najdeme například oporu pro tvrzení, že už dávno neplatí, že vysokoškolačky mají méně dětí než ženy s nižším vzděláním. Celý komentář, vydaný ve čtvrtečním vydání deníku Právo, si můžete přečít zde (formát PDF). Knihu lze zakoupit u nakladatele.

Share this page
Související publikace: 
2018
Hamplová, Dana, Katrňák, Tomáš (eds.)