Published: 28. 6. 2019
Media

Víkendová demonstrace na pražské Letné vyvolala nebývalý zájem médií o komentáře politologů a sociologů. Proč lidé v takovém počtu věnovali svůj nedělní podvečer protestu a požadovali demisi premiéra Andreje Babiše a nezávislost justice? Mohou mít demonstrace a protesty přímý vliv na následující politický vývoj v naší zemi? Na tyto a další otázky odpovídali sociologové a politologové ze Sociologického ústavu AV ČR Ondřej Císař a Lukáš Linek či ředitel ústavu Tomáš Kostelecký.

Ondřej Císař, specializující se na téma sociálních hnutí a politické mobilizace, nejprve komentoval nedělní demonstraci v rámci kontinuálního vysílání ČT24, krátký komentář poskytl rovněž pro pořad 168 hodin v rámci reportáže Rozdělené Česko. V tomto týdnu bylo možné nalézt jeho komentář také v balkánské sekci televizního kanálu Al-Džazíra (pouze v chorvatštině) či na vlnách německého rádia Deutschlandfunk (pouze německy).  

Císař byl pozván také do posledního červnového dílu pořadu Snack Rádia 1, ve kterém se jeho moderátoři zaměřili například na aktivizaci české společnosti v rámci Evropy či na její zkušenosti s politickou mobilizací. Tématu dopadů demonstrace na Letné se začátkem věnoval ještě Český rozhlas Radiožurnál – Císařův komentář si můžete poslechnout v rámci polední publicistiky s Věrou Štechrovou.

Mohla by se podobně mohutná demonstrace konat opakovaně? „Je možné, že se tam objeví takový počet lidí, který se k tomuto číslu přiblíží. Kombinace výročí, efektivní organizace a případně dalších okolností, jako je audit Evropské komise nebo snad další nové problémy, které se mohou objevit, může vytvořit prostředí pro to, aby přišlo větší množství lidí," míní Císař pro Aktuálně.cz a v rámci stejného článku pak najdeme i vyjádření Lukáše Linka z oddělení Sociologice politiky. Podle něho „záleží také na tom, jak se tam lidé mačkali nebo jak chodili na záchod. Pokud z toho člověk nemá pozitivní zážitek, tak není důvod chodit na ještě větší akci. I toto jsou důležité aspekty, které ovlivňují, jak lidé chodí na demonstrace". Zároveň však upozorňuje na skutečnost, že organizátorům takových akcí nejde často jen o jednorázový efekt. „Často mívají dlouhodobější cíle, jako je otevření nějakých témat ve společnosti, přesvědčení dalších lidí o důležitosti tématu, vytvoření pocitu sdílené identity lidí, kteří tam chodí za něco bojovat," dodává Linek.

Ve Speciálu Českého rozhlasu Plus se pak objevuje také Tomáš Kostelecký, podle nějž nejsou v tuto chvíli úplně jasné příčiny nárůstu počtu lidí na demonstracích. Zároveň ale zdůrazňuje, že podpora Andreje Babiše a hnutí ANO se v současnosti příliš nemění.

Share this page