
Text Czech protesters are trying to defend democracy, 30 years after the Velvet Revolution. Can they succeed?, který vyšel v sekci Monkey Cage elektronické verze deníku The Washington Post, reaguje na nedávnou demonstraci na pražské Letenské pláni, směřovanou zejména proti současné vládě Andreje Babiše. Autoři popisují okonosti protestů a představují koncept odpovědnosti liberálních institucí. Ta má dvě formy: horizontální, která představuje brzdy a protiváhy uplatňované různými vládními institucemi, a vertikální, kdy se voliči rozhodnou, zda znovu zvolí stávající držitele moci. Podle autorů ale občanská společnost také může bránit vládu práva prostřednictvím protestu. Současný občanský protest v Česku je tak třeba chápat jako snahu o využití třetí metody, a sice sociální odpovědnosti. Funguje však tato metoda?
Na základě odpovědí více než 3 tisíc expertů bylo v rámci projektu Varieties of Democracy (V-Dem) možné sesbírat širokou škálu nových demokratických indikátorů, včetně občanského aktivismu a občanské společnosti, a zaměřit se právě na zmíněnou otázku. Ukázalo se, že když se do veřejného dění zapojuje občanská společnost, může to zabránit erozi demokracie. Aktivní a angažované občanské společnosti vytvořily v tomto i v předchozím století trvalejší demokracie, mohou také ovlivňovat zahraniční politiku a zabraňovat válkám.
Celý článek je k dispozici online, o výzkumu napsali také v Democracy Digest. V The Washington Post v minulosti publikoval rovněž náš politolog Lukáš Linek, na jehož článek ostatně autoři navazují.
--
Petra Guasti je hodnotitelkou projektu V-Dem. V nedávné době byla Sociologickým ústavem AV ČR vydána kniha Democracy Under Stress. Changing Perspectives on Democracy, Governance and Their Measurement, na které se podílela jako autorka a editorka a v níž jsou představeny různé konceptuální rámce a přístupy ke studiu demokracie, která se dnes zdá být celosvětově spolu se svými institucemi jako svobodný tisk, občanská společnost a právní systém pod stále větším tlakem.
Lenka Buštíková bude v akademickém roce 2019/2020 hostující výzkumnicí v oddělení Sociologie politiky, kde se bude spolu s Petrou Guasti věnovat výzkumu technokratického populismu.
Vědci / vědkyně
Související publikace
Democracy Under Stress. Changing Perspectives on Democracy, Governance and Their Measurement
2018, Guasti, P., Mansfeldová, Z. (eds.)