Vydáno: 30. 6. 2022
Z médií

Socioložka Marta Kolářová vystoupila v pořadu Fokus Václava Moravce, kde hovořila na téma plýtvání s potravinami.

Marta Kolářová / Fokus Václava Moravce

Podle Marty Kolářové čísla, ukazující množství vyhozeného jídla, prozrazují, že když lidé mluví o tom, kolik sami vyhodí, toto množství podhodnocují. „Existuje menší subjektivní pocit plýtvání, než je tomu ve skutečnosti. Může také hrát roli to, že se lidé tváří v tvář tazatelům snaží vypadat lépe, zejména v takovýchto otázkách,“ vysvětluje úskalí výzkumů zaměřených na plýtvání potravinami.

Kolářová, zabývající se dlouhodobě tématem udržitelnosti, podotýká, že častěji udržitelnou spotřebu praktikují mladší lidé, více ženy než muži a více vysokoškoláci a lidé ve městech. „Je naděje, že mladá generace bude ohleduplnější, co se týče udržitelnosti a spotřeby, je nicméně nutné říct, že starší generace má zase zkušenosti s nedostatkem za minulého režimu, takže je naučená neplýtvat,“ popisuje socioložka některé poznatky z uskutečněných výzkumů. Mezi nejčastější motivace lidí k udržitelné spotřebě, které popisuje Kolářová v knize V souladu s přírodou, vydané koncem minulého roku, patří environmentální motivy, ke kterým se často přidávají ty zdravotní, dále pak ekonomické. „U biopotravin to možná není tak patrné, tam bychom řekli, že je cena vyšší, nicméně strategie udržitelné spotřeby nespočívají jen v nákupu eko a bio výrobků, patří tam i soběstačnost, samozásobitelství nebo různé komunitní formy spotřeby,“ vypočítává Kolářová.

S udržitelnou spotřebou souvisí také druhy potravin, které konzumujeme. „Roste počet vegetariánů a veganů. V Česku se 91 % populace stravuje běžnou stravou, počet vegetariánů ale narostl přibližně na tři procenta, další tři procenta lidí jsou pak takzvaní reduktariáni nebo flexitariáni, kteří omezují spotřebu masa, a další tři procenta českých občanů má nějakou formu diety,“ uvádí Klářová k našemu způsobu stravování. Podle ní není přitom naše ochota k udržitelnému chování věcí nedostatku informací – o plýtvání, produkci odpadů, dopadech na životní prostředí atp. toho dnes víme dost – lidé se totiž rozhodují ve spotřebě na základě dalších faktorů, jako je cena, pohodlí nebo čas. „Doteď jsme si mohli volit, mohli jsme se chovat šetrněji a odpovědněji k přírodě, dělá to však jen malý zlomek lidí. Aby k tomu došlo ve větší míře, museli bychom k tomu být donuceni – možná právě zvyšováním cen,“ doplňuje Kolářová.

Záznam celého pořadu je dostupný na webu České televize.

Marta Kolářová přispěla několika články do knihy Péče o lidi a udržitelná společenství, kterou právě vydává spolek Permakultura.

Sdílejte tuto stránku