Vydáno: 30. 3. 2011
Tiskové zprávy

První stůl na téma „Potřebujeme nový zákon o lobbingu, nebo stačí úprava stávající legislativy?“ se koná ve čtvrtek 31. 3. 2011 od 13:00 do 17:30 hodin v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR (Sněmovní 1, Praha 1).

Obecně prospěšná společnost Respekt institut ve spolupráci se Sociologickým ústavem AV ČR, v.v.i, s poslankyní Parlamentu ČR Lenkou Andrýsovou, s podporou Nadace Open Society Fund Praha, Velvyslanectvím Spojených států amerických v Praze, Britským velvyslanectvím v Praze, Velvyslanectvím spolkové republiky Německo a Velvyslanectvím Norského království pořádá sérii čtyř expertních stolů na téma regulace lobbingu v ČR.

Setkání expertů se koná v rámci neziskového projektu, jehož cílem je vytvořit konkrétní doporučení v podobě strukturovaných stanovisek, s nimiž bude při přípravě zákona o regulaci lobbingu pracovat Ministerstvo vnitra, které má přípravu zákona na starosti. Setkání budou moderovaná a bude se jich pravidelně účastnit 20 vybraných českých expertů.

První stůl na téma „Potřebujeme nový zákon o lobbingu, nebo stačí úprava stávající legislativy?“ se koná ve čtvrtek 31. 3. 2011 od 13:00 do 17:30 hodin v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR (Sněmovní 1, Praha 1).

„Pořádáním těchto expertních stolů chceme obohatit legislativní proces o strategická doporučení, která vzejdou z diskuze nezávislé široké skupiny 20 expertů z řad politiků, lobbistů, akademiků, zástupců neziskového sektoru a obchodních svazů,“ říká koordinátor projektu Vojtěch Prokeš z Respekt institutu.

Michael L. Smith ze Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., je hlavním řešitelem projektu „Snižování bezpečnostních rizik korupce a organizovaného zločinu v České republice“ a jedním z expertů, kteří budou diskutovat o regulaci lobbingu v ČR. Během příštího týdne zveřejní zprávu z výzkumu veřejného mínění o názorech Čechů na lobbing, reformu lobbingu a protikorupční politiku.

 

Michael L. Smith uvedl: „Z dat šetření jasně vyplývá, že Češi jsou přesvědčeni o úzké provázanosti lobbingu a korupce. Politici a úředníci sice často potřebují informace a zpětnou vazbu ze soukromého sektoru, ale naprostá neregulovanost lobbingu v České republice vytváří příležitosti ke vzniku korupčních postupů. Zprůhlednění procesu lobbingu je klíčové nejen v rámci boje proti korupci a organizovanému zločinu, ale také přispívá ke zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky a důvěry občanů v český politický systém“.

Výzkum o lobbingu realizoval v roce 2011 Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., v rámci Programu bezpečnostního výzkumu České republiky v podobě grantu č. „VG20102013029“, Snižování bezpečnostních rizik korupce a organizovaného zločinu v ČR.

 

 

Sdílejte tuto stránku