Semináře
27. 10. 2005

se koná v úterý 8.11.2005 ve 13:00 hodin v prostorách Anglo-americké vysoké školy, Lázeňská 4, Praha 1

Sociologický ústav Akademie věd České republiky

Akademie věd České republiky

Anglo-americká vysoká škola, o.p.s.

pořádají v úterý 8.11.2005 ve 13:00 hodin v prostorách Anglo-americké vysoké školy, Lázeňská 4, Praha 1, seminář a tiskovou konferenci při příležitosti vydání publikace

České vysoké školství na křižovatce

Investiční přístup k financování studia na vysoké škole v sociologické reflexi

s úvodní kapitolou Nicholase Barra (London School of Economics)

Autorský tým:  Natalie Simonová (ed.), Petr Matějů (vedoucí projektu), Nicholas Barr,
Josef Basl, Jana Straková, Radim Valenčík, Anna Vitásková, Markéta Zichová

 

Výzkum, jehož výsledky jsou v publikaci zveřejněny, byl realizován za podpory Akademie věd České republiky v rámci "Programu podpory cíleného výzkumu a vývoje".

Kapacita sálu je omezená. Zájem o účast je nutné potvrdit do pátku 4.11.2005 buď emailem na adrese: blanka.javorova@soc.cas.cz , nebo telefonicky na 222 220 678.

ABSTRAKT

Úspěch moderních společností v globální konkurenci ve stále větší míře závisí na lidských zdrojích: na jejich kvalitě, efektivitě jejich zhodnocování a jejich dalším rozvoji. Návratnost investic do lidského kapitálu je z dlouhodobého hlediska srovnatelná s návratností investic do fyzického kapitálu. Proto vyspělé země postupně přechází ve financování rozvoje lidských zdrojů od čistě rozpočtového modelu, který zdůrazňuje výdajové stránky, na investiční princip, ve kterém se hlavním kritériem současného rozhodování o alokaci prostředků z různých zdrojů (tj. veřejných i soukromých) stává budoucí výnos z vložených prostředků. Naléhavost obratu v uvažování nad financováním rozvoje lidských zdrojů se zdá být největší v oblasti terciárního vzdělávání, kde se pravděpodobně nejvíce projevují napětí typická pro celou tuto oblast: růst výnosnosti pro společnost i jedince, růst závislosti budoucí konkurenceschopnosti na současných investicích, růst poptávky po statku, který je sice ve stále větší míře kvalifikován jako s soukromý, nicméně v rozhodující míře financován jako veřejný, růst sociálního napětí buď z omezené nabídky tohoto statku nebo ze sociálních důsledků chybně nastavených parametrů spolufinancování ze soukromých zdrojů. Tato monografie ukazuje, do jaké míry existují v ČR podmínky pro přechod od výdajového modelu, resp. jaké povahy jsou bariéry, které tomuto přechodu brání. Autorský tým se pokusil o propojení diskuse probíhající na poli ekonomické teorie s analýzou vývoje pokusů o reformu financování českého vysokého školství v kontextu jeho celkové proměny v období postkomunistické transformace a dále s analýzou postojů a názorů ve třech relevantních segmentech populace: u současných studentů vysokých škol, u celé dospělé populace a konečně u akademických pracovníků, kde kromě spolufinancování studia ze strany studentů se jako velmi důležité jeví nové směry ve financování výzkumu a vývoje.

Obsah publikace

Financování vysokého školství z hlediska ekonomické teorie (Nicholas Barr), Ekonomie produktivní spotřeby a investiční přístup k financování studia na vysoké škole (Radim Valenčík, Markéta Zichová), Investiční princip financování v reformách českého vysokého školství (Petr Matějů, Natalie Simonová a Josef Basl), Výzkum studentů prvních ročníků vysokých škol v České republice (Petr Matějů, Natalie Simonová a Jana Straková), Hlavní výsledky z výzkumů veřejného mínění (Petr Matějů), Vybrané výsledky výzkumu akademických pracovníků veřejných vysokých škol (Petr Matějů, Anna Vitásková).

JEDEN VÝTISK MONOGRAFIE JE PRO ÚČASTNÍKY SEMINÁŘE ZDARMA

OBČERSTVENÍ ZAJIŠTĚNO

Sdílejte tuto stránku