Konference
20. 6. 2005

Místo konání: Masarykova kolej, Thákurova 1, Praha 6

20.června 2005 se bude konat v Praze na Masarykových kolejích jednodenní konference uzavírající výsledky tříletého mezinárodního projektu Enlargement, Gender and Governance: The Civic and Political Participation and Representation of Women in 10 Central and Eastern European Countries (EGG). Výzkumný projekt byl financován Evropskou unií v rámci 5.rámcového programu.

Konference bude zahájena dopoledním plenárním zasedáním a odpoledne bude pokračovat třemi paralelními workshopy. V rámci plenárního zasedání i workshopů budou účastníci a účastnice konference seznámeni s výsledky mezinárodního výzkumu a bude také probíhat diskuse nad výsledky výzkumu se zástupci národních i mezinárodních akademických, politických a občanských organizací a skupin.

V případě zájmu o aktivní nebo pasivní účast na konferenci kontaktujte prosím Michaelu Vojtkovou (michaela.vojtkova@soc.cas.cz). Jednacím jazykem konference bude angličtina.

Výzkumný projekt EGG

Enlargement, Gender and Governance: The Civic and Political Participation and Representation of Women in 10 Central and Eastern European Countries (EGG)

Hlavním cílem projektu bylo analyzovat politické a občanské zastoupení žen ve střední a východní Evropě. Mapován byl rozsah a strategie působení žen v rámci politických stran, neziskových organizací, odborů, sociálních hnutí a dalších struktur vlivu. Dále bylo zkoumáno, do jaké míry tyto instituce podporují, anebo naopak brání ženské participaci v určování a ovlivňování konkrétních politik, které stojí přímo či zprostředkovaně v centru zájmu žen. V základní rovině byl výzkumný projekt orientován na zkoumání dopadů procesu společenské transformace, demokratizace a vstupu do EU, a to jak na politickou a občanskou kulturu nových členských zemí EU, tak na prosazování genderové rovnosti ve veřejných rozhodovacích strukturách.

Výsledky projektu budou sloužit jako doporučení vládám jednotlivých kandidátských zemí pro podporu genderové rovnosti. Výzkumný projekt je jedinečný jednak svým zaměřením, jednak svým rozsahem. V rámci výzkumného projektu EGG totiž spolu systematicky a dlouhodobě spolupracovali vědci a vědkyně z 10 zemí střední a východní Evropy, z nichž 8 se stalo členy EU v roce 2004 a zbylé 2 země by měly vstoupit do EU v roce 2007.

Hlavní otázky výzkumného projektu EGG

  1. Do jaké míry a jakým způsobem ovlivnila společenská transformace zemí střední a východní Evropy a rozšiřování EU zastoupení žen ve veřejné a politické sféře v nových členských zemích EU?
  2. Do jaké míry a jakým způsobem se podílí v zemích střední a východní Evropy ženská občanská sdružení na prosazování rovnosti mužů a žen?
  3. Jaké existují strategie na zvýšení podílu a vlivu žen ve veřejných rozhodovacích strukturách?

Specifické cíle výzkumného projektu EGG

  1. Mapování a analýza vývoje podílu ženských občanských a politických organizací a skupin v zemích střední a východní Evropy během procesu společenské transformace a integrace těchto zemí do struktur EU.
  2. Analýza struktur veřejného prostoru zemí střední a východní Evropy z hlediska jejich podpory či bariér pro politickou a občanskou účast a vliv žen.
  3. Mapování a analýza veřejných oblastí s nejslabším zastoupením žen.
  4. Hodnocení vlivu žen na přijetí a realizaci politických kroků k prosazování genderové rovnosti v zemích střední a východní Evropy.
  5. Mapování a analýza nových forem diskriminace a genderové segregace v zemích střední a východní Evropy po roce 1989.
  6. Zhodnocení účinnosti a kontroly institucí, které byly založeny v zemích střední a východní Evropy, aby posílily genderovou rovnost.

Struktura výzkumného projektu EGG

Výzkumný projekt je rozdělen do sedmi pracovních celků. Každý z nich je zakončen národními případovými studiemi, na nichž pracují výzkumné týmy z deseti zemí střední a východní Evropy, konkrétně z Bulharska, České republiky, Estonska, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Polska, Slovenska, Slovinska a Rumunska. Každý ze sedmi pracovních celků je dále zakončen mezinárodní komparativní studií. Shrnutí mezinárodních komparativních studií i národních případových studií je zveřejněno v anglickém jazyce na internetových stránkách projektu.

V rámci prvního pracovního celku projektu byl dokončen teoretický rámec projektu. V pořadí druhý pracovní celek měl za cíl zmapování a analýzu vývoje politické participace žen v zemích střední a východní Evropy, a to od začátku 80. let 20. století do současnosti. Dále byly v rámci této výzkumné fáze identifikovány oblasti, v nichž jsou ženy z hlediska občanské a politické participace a reprezentace nejaktivnější nebo naopak nejméně aktivní. Třetí pracovní celek kvalitativními technikami sběru dat rozšiřoval poznatky předchozí výzkumné fáze a dále je rozšiřoval o analýzu ženské občanské participace v procesu společenské transformace, demokratizace a příprav na vstup zemí střední a východní Evropy do EU. Čtvrtý pracovní celek projektu byl zaměřen na zkoumání implementace politik genderové rovnosti v zemích střední a východní Evropy v procesu jejich příprav na vstup do EU. V rámci pátého pracovního celku byly identifikovány bariéry pro aktivní ženskou participaci v různých sférách veřejného života. Šestý pracovní celek byl ukončen dvěmi případovými studiemi, z nichž jedna mapovala vývoj implementace směrnic EU vztahujících se k principu stejného zacházení a druhá mapovala vývoj v oblasti potírání obchodu se ženami. Poslední pracovní celek výzkumného projektu je určen pro formulaci konkrétních doporučení pro podporu ženské občanské a politické participace a posílení genderové rovnosti v zemích střední a východní Evropy.

Pro podrobnější informace o projektu navštivte prosím internetové stránky projektu (www.qub.ac.uk/egg).

 

Programme

 

9.30 - 9.45 Registration

 

9.45 - 10.00 Opening Anna Curdova, Government Council for Equal Opportunities between Women and Men, Czech Republic

 

10.00 - 12.30 Panel Discussion: Gender in an Enlarging Europe

Citizenship, Civil Society and Gender Mainstreaming: Contested Priorities in an Enlarging Europe
Barbara Einhorn, University of Sussex

Quota Systems in the Enlarged Europe
Kinga Lohman, Karat Coalition

The Impact of Enlargement on Women’s Civic Participation in CEE
Zita Gurmai, Committee on Women´s Rights, European Parliament

Chair: Yvonne Galligan, Queen´s University Belfast

 

12.30 - 13.30 Lunch

 

13.30 - 15.00 Workshops

 

1. Women´s Political Participation in CEE Countries
Eva Bahovec, University of Ljubljana
Sandra Bitusikova, Matej Bel University
Ausma Cimdina, University of Latvia

Chair: Marina Calloni, University of Milan

Discussant: Sonja Lokar, CEE Network for Women´s Studies

 

2. Feminist Mobilisation
Georgeta Ghebrea, University of Bucharest
Hana Haskova, Academy of Sciences of Czech Republic
Malgorzata Fuszara, University of Warsaw
Nelly Videva, University of Sofia

Chair: Pat Sykes, American University

Discussant: Sevetlana Kupryashkina-McGill, Ukrainian European
Women´s Initiative

 

3. Implementing Gender Mainstreaming
Sara Clavero, Queen´s University Belfast
Eva Eberhardt, Queen´s University Belfast
Anu Laas, University of Tartu

Chair: Sara Clavero, Queen´s University Belfast

Discussant: Fiona Beveridge, University of Liverpool

15.00 - 15.30 Coffee Break

15.30 - 16.30 Report from Workshops and Discussion

 

16.30 - 17.00 Rapporteur’s Comments and Closing Remarks

Pat Sykes, American University
Yvonne Galligan, Queen’s University Belfast

 

17.30 - 19.00 Reception

Sdílejte tuto stránku